Ely Tri Club 115 Squadron Duathlon

Date: 09/05/2021

Location: Apex Coffee, Lancaster Way, Ely

Website: link

It is “chocks away” for the Ely Tri Club 115 Sqn Duathlon - a great way to shake down those winter legs and kick start the race season off in the best way possible, especially after the washout that has been 2020. We managed to run the event last year and this year we bring you a new HQ and slightly altered route. Much of the 5km-25km-5km remains familiar, but we will be based at the Apex Coffee House on Lancaster Way, site of the original RAF Witchford runway where the Lancaster bombers took off on bombing operations. We have been granted permission by Sqn Leader to utilise the 115 Sqn motto – “despite the elements” and this seems perfectly apt for this Fenland endurance adventure. We welcome novices and elites alike for a fun but competitive morning.

The 5km run course is a circular route taking you across the disused WW2 Airfield, it is mixed terrain and flat – so promises to be a fast one. The bike course heads briefly onto the A10 before heading out into Fenland territory! It passes through the sleepy villages of Little Downham, Coveney, Wardy Hill and Witcham – before rejoining the A142 for a fast return to HQ. The second run uses the same course as the first. This promises to be a quick course, although windy Fenland conditions on the fen roads are almost definitely guaranteed!! And afterwards, you can get a warm drink and some cake or maybe a bit of breakfast. Themed t-shirts and medals included for all competitors.

Entries are non-refundable and the transfer window is now closed.

Your current entrants

Race Options

Name/Distance Start time Entrants
Individual Entry 08:00 am
100%

Entrance limit reached for this race!

BTF Member (£35 + 3% admin fee) £36.05
Non Member (£35 + £6 BTF Day License + 3% admin fee) £42.23
Relay Entry 08:00 am
10%
Relay Entry (£45 + 3% admin fee) £46.35
Waiting List 08:00 am
1%
Waiting List - BTF Member £0.00
Waiting List - Non Member £0.00
Name Club Wave
Ruth Anness Belper 10 20 Individual Entry
Llyr Apgeraint-roberts TUXFORD, NEWARK Individual Entry
James Arran March AC Individual Entry
Kristina Basaraba Halmer Harriers Individual Entry
Gill Bates Eye Tri Individual Entry
Niles Beadman Individual Entry
Paul Bearpark Cambridge Triathlon Club Individual Entry
Kieren Beetlestone Individual Entry
Paul Begley Individual Entry
Benoit Bely waldenTri Individual Entry
Guy Bibby Bojko velo club Individual Entry
Harvey Bibby Individual Entry
Andrew Bigg Trisudbury Individual Entry
Ros Blackmore Individual Entry
Alison Blackwell West Suffolk Wheelers Individual Entry
Daniel Blyth RAF Triathlon Individual Entry
Matthew Bool Individual Entry
Sarah Boosey Individual Entry
Geoffrey Brewster Ely & District Cycling Club B&T Motor Repairs Individual Entry
Sharon Brooks Individual Entry
Chris Brown Ely & District Cycling Club B&T Motor Repairs Individual Entry
John Brown Individual Entry
Russell Brown Individual Entry
Clinton Butcher Cambridge Individual Entry
Sue Butcher Individual Entry
Rebecca Case-Upton Individual Entry
Jack Cater Individual Entry
Karen Catto Team Bex Individual Entry
Karl Chapman Tri-Anglia Individual Entry
Timothy Clough peterborough & nene valley AC Individual Entry
James Cole Individual Entry
Andrew Corner Am activ Individual Entry
Paul Cottrell Norfolk Gazelles RC Individual Entry
Rachel Cox Lonely Goat Running Club Individual Entry
Ben Cross Ely Runners/ Ely tri Individual Entry
Kelly Cross Ely Runners Individual Entry
Colin Crump Halmer Harriers Individual Entry
Colin Currie Ely Individual Entry
Charlton Damant Ipswich Triathlon Club Individual Entry
Catherine Davies Individual Entry
Roxanne Demmen Individual Entry
Alistair Doig King's Lynn Triathlon Club Individual Entry
Gavin Dolman Individual Entry
Jen Douglass . Individual Entry
David Edis Individual Entry
Jason Elrick Thetford AC Individual Entry
Steve Falgate Cambridge and Coleridge Individual Entry
Di Farrell-Thomas Individual Entry
James Foster Individual Entry
Michelle Gardner HAVERHILL Individual Entry
Sarah Garrod Ely Triathlon Club Individual Entry
Jonathan Gillham non affiliated Individual Entry
Emily Grapes Individual Entry
Bruce Grimley Huntingdonshire AC Individual Entry
Callum Haggart Ely Runners Individual Entry
John Hall West Suffolk Wheelers Individual Entry
Simon Hambling Ely Triathlon Club Individual Entry
Dean Hancock Individual Entry
Helen Harrison Garden City Runners Individual Entry
Callum Hatch Cambridge Cycling Club Individual Entry
James Hayward Ipswich Triathlon Club Individual Entry
Dan Hedges Individual Entry
Clare High Individual Entry
Terry Hill Cambridge Individual Entry
Bethany Hitch Individual Entry
Frank Holmes BRJ Run & Tri Individual Entry
Alison Holmes Ely & District Cycling Club B&T Motor Repairs Individual Entry
Keith Hood trianglia Individual Entry
Nick Hornsby PACTRAC Individual Entry
Gary Hotchkiss Individual Entry
Catherine Hotchkiss Individual Entry
Christine Howard Belper 10 20 Individual Entry
Toby Howison Individual Entry
Esther Hunt Hi-runners Individual Entry
Robert James Bungay Black Dog RC Individual Entry
Matt Jansen Individual Entry
Mark Jefford London Heathside AC Individual Entry
William Kendrick Stoneygate Rugby Club Individual Entry
Simon Kerr Individual Entry
Sharon King-Livesey Individual Entry
Emma Langley Ely Triathlon Club Individual Entry
Phil Laycock Individual Entry
Ian Learmonth Individual Entry
Martin Lewis Ely Runners Individual Entry
Reuben Longley Individual Entry
Jon Lovell Individual Entry
Saffron MacLeod-Burrows Individual Entry
Gary Malliband Thetford Athletic Club Individual Entry
Michael Maloch RAF Lakenheath Individual Entry
Duncan Marriott Individual Entry
Lisa Marriott Individual Entry
Leigh Marshall Ely Triathlon Club Individual Entry
Richard Marshall NOTTINGHAM Individual Entry
Jonathan Matthews Individual Entry
Alyce McClellan Individual Entry
Lucy McDowie Individual Entry
Charlie McLaughlin Tmg Individual Entry
Lizzie Melhuish Individual Entry
Helen Melville Kings Lynn Triathlon Club Individual Entry
Natalie Messingham Individual Entry
Laura Mitchell Ely Triathlon Club Individual Entry
Seb Moore Individual Entry
Anthony Morris Tmg horizon Individual Entry
Andrew Moss Octagon Individual Entry
Jen Moss HI RUNNERS Individual Entry
Bethany Murfitt Individual Entry
Max Murray T3 Triathlon Individual Entry
Barnabas Nagy Individual Entry
Stuart Neilson Ely Triathlon Club Individual Entry
Karen Nichols Individual Entry
William Nichols Army Triathlon Association Individual Entry
Daniel O'Sullivan PACTRAC Individual Entry
Niki Park Individual Entry
Laura Parry City of Norwich AC Individual Entry
Holly Pavey Individual Entry
Carl Prewer Beccles Triathlon Club Individual Entry
Claire Raisen Individual Entry
Tracey Read Individual Entry
Anthony Richardson Wymondham AC Individual Entry
Mark Riseborough Runners-next-the-Sea Individual Entry
Tracy Rookyard Eye Community Runners Individual Entry
Matt Rose Individual Entry
Milly Sale Ely Triathlon Club Individual Entry
Anthony Sale Ely Triathlon Club Individual Entry
Paul Schofield St Ives Individual Entry
Will Seely Individual Entry
Chris Sewell Individual Entry
Gemma Shaw Individual Entry
Chris Shaw Individual Entry
Florence Slater Individual Entry
David Sparshott Individual Entry
Steve Starr March AC Individual Entry
Alistair Steele C-squad Individual Entry
Amanda Swann HI RUNNERS Individual Entry
Denys Taylor Individual Entry
Christine Taylor Haverhill Running Club Individual Entry
Andrew Taylor Individual Entry
Jane Thorpe Individual Entry
Alex Tripp Individual Entry
Richard Upchurch Peterborough Individual Entry
Sophie Walker Meers Ely Triathlon Club Individual Entry
Barbara Walshe Individual Entry
Teresa Walton Individual Entry
Michael Wearing Individual Entry
Nick White Saffron Striders Individual Entry
Karl White Tri Training Harder and Renegade Runners Individual Entry
Melanie Wiffin BRJ Run & Tri Individual Entry
Gemma Williams Norwich Individual Entry
Ben Williamson Individual Entry
Joanna Williamson Individual Entry
Karen Wood Kings Lynn Triathlon Club Individual Entry
Darren Butler Relay Entry
Jonny Hynes PACTRAC Waiting List
Ivon Richmond Littlebury Waiting List
Richard Turner bishops stortford Waiting List
Gillian Peck A M Activ Waiting List
Austin Brennan Waiting List
Naomi Brennan Waiting List
Twanette Richmond Waiting List
Nick Westwood Waiting List
Giles Brook Wyn Republic & Riot Racing Waiting List
Ann-Maria Parkinson Kings Forest Canicross Waiting List