Lotus Test Track Running Evening

Date: 17/06/2022

Location: Lotus

Website: link

Race Rules: Link

There will be a range of races for different ages and abilities and the evening will finish with food and refreshments.

Race Timetable:

18:30 – 2.5k Junior Race
19:00 – 10k Senior Race
19:05 – 5k Team Race

Food & refreshments will be served from the end of the junior race

All races will take place around a 2.5km course around the FIA standard test track, steering pad and pit lane. The surface is level and flat throughout.

Junior Race 1 lap, 2.5km.
Runners must be between 9 to 15 years on the day of the race.
Prizes: Medals for all finishers.
Trophies for 1st, 2nd & 3rd boy and girl in under 11, under 13 & under 15 age groups.

10k Senior Race 4 laps.
Minimum age 15 years.
Prizes: Medals for all finishers.
Trophies for 1st, 2nd & 3rd male and female and 1st, 2nd & 3rd age graded male and female.

5k Team Race 2 laps. This race is a little bit different!
Teams must consist of between 3 & 5 runners, with a minimum age of 13 years.
The emphasis is on TEAM. The position of each team will be determined by when their THIRD runner crosses the finish line.
Prizes: Medals for all finishers.
Trophies for the 1st, 2nd & 3rd teams.

Entries are non-refundable and unfortunately cannot be deferred but transfers are available until midnight on 05/06/2022. Login to transfer your entry.

Race Options

Name/Distance Start time Entrants
Junior race 2.5km 18:30 pm
12%
Affiliated £5.00
Unaffiliated £7.00
10k 19:00 pm
61%
Affiliated £13.00
Unaffiliated £15.00
5k Team Race 19:05 pm
11%
Team of 3 £40.00
Team of 4 £40.00
Team of 5 £40.00
Name Club Race/Wave
Edward Aldous Harling Athletic Club Junior race 2.5km
Lydia Aldous Harling Athletic Club Junior race 2.5km
Sarah Barrett City of Norwich AC Junior race 2.5km
Cameron Black Beccles & Bungay Harriers Junior race 2.5km
Harris Black Beccles & Bungay Harriers Junior race 2.5km
Jack Browne City of Norwich AC Junior race 2.5km
Chloe Green Junior race 2.5km
Olivia Ord Ryston Runners Junior race 2.5km
Isobel Pavey Harling Athletic Club Junior race 2.5km
Matas Petreikis West Norfolk AC Junior race 2.5km
Reece Thompson Junior race 2.5km
Ryan Watson Thetford AC Junior race 2.5km
Rosanna Andrews Rugby & Northampton AC 10k
Paul Baisley Lonely Goat RC 10k
Chris Baker Aylsham Runners 10k
Lucy Baker Aylsham Runners 10k
Peter Barrett Attleborough Athletics Academy 10k
Tara Baxter Norfolk Gazelles AC 10k
John Bellotti 10k
Sam Bellotti Thetford AC 10k
Lindsay Black Beccles & Bungay Harriers 10k
Sheli Blackburn Harling Athletic Club 10k
Keith Blake Wymondham AC 10k
Wendy Burgess Wymondham AC 10k
Chris Chorley Bungay Black Dog RC 10k
Peter Clarke Diss and District AC 10k
Cat Cummings City of Norwich AC 10k
Stephen Dady Wymondham AC 10k
Shaun Daly 10k
Tegan De'Ath 10k
Stephen De'Ath 10k
Peter Elliott Thetford AC 10k
Jason Elrick Thetford AC 10k
Russell Evans 10k
Leah Fowler 10k
Lewis Fowler Harling Athletic Club 10k
Megan Frost 10k
Melanie Furness 100 Marathon Club 10k
William George Norwich Road Runners 10k
Laura George Aylsham Runners 10k
Karen Glenister 10k
Martin Godfrey 10k
Lisa Green Great Yarmouth Road Runners 10k
Michael Green Great Yarmouth Road Runners 10k
Danny Greenwood 10k
Gavin Hall Wymondham AC 10k
Graham Hobbs Dereham Runners & AC 10k
James Hovell Wikiwiki Tri Team 10k
Sean James 10k
Ben Kendall Norwich Road Runners 10k
Laura Lawrence 10k
Kevin Letch 10k
Morgan Lingley 10k
Michael Lozano 10k
Jason Mattless Dereham Runners & AC 10k
Helen Mullins 10k
Matt Mullins 10k
Lynette Nash 10k
Sarah Nelis Wymondham AC 10k
Warren Newell Lonely Goat RC 10k
Owen Noble Unaffiliated 10k
James Ord Ryston Runners 10k
Lyn Ottaway Wymondham AC 10k
Laurynas Petreikis West Norfolk AC 10k
Natasha Powell City of Norwich AC 10k
Peter Rice Norfolk Gazelles AC 10k
Daniel Rix 10k
Michelle Sadler Wymondham AC 10k
Gavin Sargent Great Yarmouth Road Runners 10k
Bobbie Sauerzapf Bungay Black Dog RC 10k
James Scott Thetford AC 10k
Sarah Shiplee Beccles & Bungay Harriers 10k
Craig Skipper Wymondham AC 10k
Trevor Smith Wymondham AC 10k
Hayley Smith Coltishall Jaguars RC 10k
Heidi Smith Thetford AC 10k
Simon Sparkes Bungay Black Dog RC 10k
Sarah Sparkes Bungay Black Dog RC 10k
Phil Stanfield Pitsea RC 10k
Georgina Stanfield Lonely Goat RC 10k
Sue Stirling Wymondham AC 10k
Hazel Thorn Lonely Goat RC 10k
Dan Tickner 10k
Mark Tufts Wymondham AC 10k
Martin Wood Attleborough Athletics Academy 10k
Stephen Woodcroft Wymondham AC 10k
Joe Woodley Wymondham AC 10k
Ashley Yellop Norwich Road Runners 10k
David Brailey 5k Team Race
Dan Brocklehurst Wymondham AC 5k Team Race
Michael Buckley 5k Team Race
Nicci Clark Harling Athletic Club 5k Team Race
Angus Clark Harling Athletic Club 5k Team Race
David Dixon 5k Team Race
Rosie Durgan 5k Team Race
Steven Fletcher 5k Team Race
Lewis Fowler Harling Athletic Club 5k Team Race
Sarah Fry Harling Athletic Club 5k Team Race
Gavin Hall Wymondham AC 5k Team Race
Lesley Heath Harling Athletic Club 5k Team Race
Claire Kent Wymondham AC 5k Team Race
Peter Morgan Wymondham AC 5k Team Race
Luke Pavey Harling Athletic Club 5k Team Race
David Powles Wymondham AC 5k Team Race
Claudia Underwood 5k Team Race