Bungay Festival of Running

Date: 14/04/2024

Location: Bungay

Website: link

The 2024 Half Marathon and 10k will follow the same courses as those introduced in 2023.

We’re expecting a great atmosphere on the day so please come and join us.

Parking: Parking will be available at Race HQ and at the Maltings Pavilion, Pirnhow Street (100m from Race HQ).

Please note – entrance/exit to the Race HQ parking will be closed from 9:15am to 10:15am whilst races are starting. Maltings Pavilion parking will be unaffected.

Number collection: Race numbers will be available to pick up on race day.

Bag drop: There will be a bag drop at race HQ.

Refreshments: Tea, coffee, cakes and hot food will be available on site.

Prizes: Prize giving on the day.

Memento for every runner given out at the finish line.

Race Start and Finish: 10k and Half Marathon races will start at Race HQ.

UKA Licence Number: TBC

10K

Flattish course held mainly on quiet country lanes with the last 2.5k on a loose surfaced footpath plus 300 metres on a grass track.

Minimum Age 15.

Half Marathon

Gently undulating with a short steep hill at 2 miles, otherwise mainly flat.

Held mainly on quiet country lanes with the last 2.5k on a loose surfaced footpath plus 300 metres on a grass track.

Minimum Age 17.

Before attending the race, please have a read of our Code of Conduct to ensure the event runs smoothly and fairly for everyone.

Entries are non-refundable and unfortunately cannot be deferred but transfers to another runner are available until midnight on 06/04/2024. Login to transfer your entry.

Your current entrants

Race Options

Name/Distance Start time Entrants
10k 09:30 am
39%
Affiliated £24.00
Unaffiliated £26.00
Half Marathon 10:00 am
31%
Affiliated £35.00
Unaffiliated £37.00
First Name Surname Club Race/Wave
Louise Adams 10k
Mark Aird 10k
Daisy Aldous 10k
Emma Arthur 10k
Em Bacon 10k
Dominic Bareham Felixstowe RRC 10k
Christine Barker Lonely Goat RC 10k
Lesley Barnes 10k
Paul Barrow 10k
Liz Battle 10k
Michael Beard Bungay Black Dog RC 10k
Catherine Belsom 10k
Robin Belsom Ipswich Jaffa RC 10k
Laura Black 10k
Lindsay Black Harleston Running Club 10k
James Bool Great Yarmouth Road Runners 10k
Robbie Breach 10k
Kieran Brennan 10k
Roy Brown Great Yarmouth Road Runners 10k
Dudley Buck 10k
Mark Bunn 10k
Andy Cameron 10k
Mik Carr Bungay Black Dog RC 10k
Davina Cattermole 10k
Duncan Chenery Ipswich Jaffa RC 10k
Jak Clark 10k
Sue Cockle Diss and District AC 10k
Kevin Coleman Stowmarket Striders RC 10k
Milo Corbett 10k
Mandy Corbett Newmarket Joggers 10k
Lilian Corbett Newmarket Joggers 10k
Daniel Cox 10k
Sharn Crane Beccles Triathlon Club 10k
Sally Cutts 10k
Kevin Dade 10k
James Davey 10k
Sorren Day 10k
Kirsty Dekeyzer Bungay Black Dog RC 10k
Neil Dennis Stowmarket Striders RC 10k
Tom Downs 10k
Tom Edwards 10k
Rachael Elliott 10k
Paul Ellis 10k
Dave Evans Wymondham AC 10k
Helen Fitzhugh Norfolk Gazelles AC 10k
Sue Fletcher 10k
Karen Flower Saxmundham Sports Running & Fitness Club 10k
Peter Forster Harleston Running Club 10k
Christopher Fuller Saxmundham Sports Running & Fitness Club 10k
Ian Gardner Beccles & Bungay Harriers 10k
Dudley Garner City of Norwich AC 10k
Sally Garnham Felixstowe RRC 10k
Rosy Gladstone 10k
Stefan Glaysher 10k
Wendy Glaysher 10k
Karen Glenister 10k
Aaron Glenister Lonely Goat RC 10k
Ian Golden 10k
Chris Goldsmith 10k
Simon Gook 10k
Paula Granger 10k
Jonathan Gray 10k
Joy Grice 10k
Harry Grimsey Saxmundham Sports Running & Fitness Club 10k
Tony Hall 10k
Emily Harding Waveney Valley AC 10k
Julie Haselwood Ipswich Jaffa RC 10k
Amelia Heard 10k
Bella Hewitt-Parkings 10k
Natasha Highcroft 10k
Jonny Hind 10k
Julie Hofer 10k
Nathalie Hooper Hadleigh Hares AC 10k
Joe Hughes BLC on the Run 10k
Moe Hurst 10k
Richard Hursthouse Stowmarket Striders RC 10k
Sarah James Waveney Valley AC 10k
Mike James 10k
Susan Jewson 10k
Mark Jolly 10k
Naomi Keetley 10k
Sheryl Kemp 10k
Thomas Keogh 10k
Tim Key 10k
Cherry Knights 10k
Katie Knowles Orpington Road Runners 10k
Dawne Laing 10k
Victoria Laughland 10k
Phillip Laurier Lowestoft Road Runners 10k
Karin Lee Bungay Black Dog RC 10k
Lucy Lee 10k
Clare Lewis 10k
Gregory Liffen 10k
Julie Lincoln 10k
Vernon Lindon 10k
Janice Lindon Waveney Valley AC 10k
Nigel Lyman 10k
Harriet Lyman 10k
Stuart Main 10k
Matt Makin Felixstowe RRC 10k
John Manders 10k
Mark Mantle Bungay Black Dog RC 10k
Michelle Martin 10k
Rachel Mather 10k
Andy Menin 10k
Richard Midwinter Bungay Black Dog RC 10k
Pauline Midwinter Bungay Black Dog RC 10k
Victoria Mitchell 10k
Pam Morgan Ipswich Triathlon Club 10k
Pat Morgan Ipswich Triathlon Club 10k
Ben Morgan Stowmarket Striders RC 10k
Piers Morgan Stowmarket Striders RC 10k
Warren Newell Lonely Goat RC 10k
Peter Nice Harleston Running Club 10k
Linda Norris 10k
James Olsson 10k
Anthony Osborne 10k
Lauren Padmore 10k
Jim Page Orpington Road Runners 10k
Lauren Page 10k
Ross Palgrave Wymondham AC 10k
Chrissy Palmer Beccles & Bungay Harriers 10k
Vicki Parker-Humphreys 10k
Steve Penfield 10k
Rebecca Plater 10k
Vikki Powles Runners-Next-the-Sea 10k
Stephen Pretty Saint Edmund Pacers 10k
Debbie Priest Diss and District AC 10k
Sarah Proudfoot 10k
Rhiannon Read 10k
Liz Read 10k
Zoe Riches 10k
Ian Rigg 10k
Mark Riseborough Runners-Next-the-Sea 10k
Ashling Riva 10k
Karen Rix Tri-Anglia Triathlon Club 10k
Liam Robinson 10k
Camilla Ryan 10k
Chrissie Ryding 10k
Ellie Ryding 10k
Grace Ryding 10k
Pete Seadon 10k
Kristina Selleck Haverhill Running Club 10k
Rebecca Sibanda Bungay Black Dog RC 10k
Jo Silver 10k
Kim Smith Diss and District AC 10k
Ray Smith 10k
Richard Smith Stowmarket Striders RC 10k
Becky Smith Ipswich Jaffa RC 10k
Joanne Sparkhall 10k
Tom Stephens Felixstowe RRC 10k
Brenden Stockdale 10k
Kim Stone Waveney Valley AC 10k
Tom Storey Wymondham AC 10k
Clare Suter Wymondham AC 10k
Darcy Swanston 10k
Richard Tagg 10k
Christina Talbot 10k
Andrew Talbot 10k
Benjamin Thompson Great Yarmouth & District AC 10k
Corey Thurston 10k
Callum Thurston-woolnough 10k
Ian Turner 10k
Henry Utting 10k
David Utting 10k
Anousha Wardley Reigate Priory AC 10k
Tessa Wardley 10k
Sarah Watts Diss and District AC 10k
Andrew Webber Stowmarket Striders RC 10k
Eddie Weisbrod 10k
Sam Weller North Norfolk Beach Runners 10k
Joanna White 10k
Maddy White 10k
Patrick Wilford 10k
Mark Willis 10k
James Wilson Saxmundham Sports Running & Fitness Club 10k
Hugh Woolfenden Norfolk Gazelles AC 10k
James Wright TriSudbury 10k
Carl Wright 10k
Victoria Airey Half Marathon
Agnieszka Andrzejak Stowmarket Striders RC Half Marathon
Jim Ashton Half Marathon
Tim Ballard BLC on the Run Half Marathon
Joel Bamsey Hadleigh Hares AC Half Marathon
Beth Barrett Half Marathon
Vanda Beer Half Marathon
Alan Bell Half Marathon
Sam Bennett Half Marathon
Abby Bolderston Bungay Black Dog RC Half Marathon
Hannah Briggs Half Marathon
Shelley Bunn Half Marathon
Darlene Burkett Norfolk Gazelles AC Half Marathon
Callum Cameron Half Marathon
Erin Castle Harleston Running Club Half Marathon
Stuart Charlesworth Norfolk Gazelles AC Half Marathon
William Cobbold Half Marathon
Carol Collins Half Marathon
Jacob Conner Half Marathon
Alison Cooper Waveney Valley AC Half Marathon
Tracey Costley Half Marathon
Jonny Crickmore Half Marathon
Rosie Davey Bungay Black Dog RC Half Marathon
Hannah Devine Beccles & Bungay Harriers Half Marathon
John Douglas-Field Half Marathon
Robert Duncan Half Marathon
Emma Dyble Half Marathon
Mike Eckersley Caistor Running Club Half Marathon
Fudge Farrar Bungay Black Dog RC Half Marathon
Robin Farrar Bungay Black Dog RC Half Marathon
Stu Faulkner Waveney Valley AC Half Marathon
Lauren Finch Waveney Valley AC Half Marathon
Darren France Half Marathon
Kyle Frederick Half Marathon
Emily Gage Bungay Black Dog RC Half Marathon
Adrian Galvin Half Marathon
Rebeccah Gardiner Bungay Black Dog RC Half Marathon
Julie Garnham Half Marathon
Robert Garnham Half Marathon
Darin Geary Stowmarket Striders RC Half Marathon
Ben Gladwell Stowmarket Striders RC Half Marathon
Viaceslav Goncarenko Half Marathon
Nick Goodge Bungay Black Dog RC Half Marathon
Chris Gramlick Half Marathon
Suzy Grant Lowestoft Road Runners Half Marathon
Adrian Green Half Marathon
Robert Hardman Half Marathon
Tom Hoblyn Saint Edmund Pacers Half Marathon
Joanna Huddy Half Marathon
Shaun Hunton Norwich Road Runners Half Marathon
Jason Hurst Wymondham AC Half Marathon
Suzannah Jex Half Marathon
Dan Johnstone Waveney Valley AC Half Marathon
Gary Jones Waveney Valley AC Half Marathon
Vicky Jones Norwich Road Runners Half Marathon
Theresa Jones Waveney Valley AC Half Marathon
Jerome Journee Half Marathon
Jenny Kirk Harleston Running Club Half Marathon
Matt Knight Half Marathon
Stuart Lawn Bungay Black Dog RC Half Marathon
Paul Lawrence Half Marathon
Simon Leeder Half Marathon
Johnathan Lincoln Lowestoft Road Runners Half Marathon
Holly Lutkin Bungay Black Dog RC Half Marathon
Helen Mann Half Marathon
Hannah Mann Half Marathon
Victoria Marfleet Half Marathon
Joseph Martin Half Marathon
Ryan McNeill Hadleigh Hares AC Half Marathon
David Melton Harleston Running Club Half Marathon
Stephanie Mocatta Half Marathon
Mark Moore Burnham Joggers Half Marathon
Simon Munro Fordy Runs Running Club Half Marathon
James Nairne-Clark Half Marathon
Mary Narey Stowmarket Striders RC Half Marathon
Jade Nice Harleston Running Club Half Marathon
Karen Offord Stowmarket Striders RC Half Marathon
Andy Olive Wymondham AC Half Marathon
Colin Pearce Half Marathon
David Percy Newmarket Joggers Half Marathon
Steve Pitman Half Marathon
Nathan Pitman Half Marathon
Simon Poulton Half Marathon
Vikki Powell Half Marathon
Amy Randall Waveney Valley AC Half Marathon
Neill Readhead Saxmundham Sports Running & Fitness Club Half Marathon
David Reece Half Marathon
Andy Richmond Half Marathon
Roy Roberts Half Marathon
Philippa Rudd Tri-Anglia Triathlon Club Half Marathon
Marie Sanders Half Marathon
Bobbie Sauerzapf Bungay Black Dog RC Half Marathon
Chris Schonhut Half Marathon
Mark Shearing Half Marathon
Guy Shearwood Tri-Anglia Triathlon Club Half Marathon
Madeleine Smith Half Marathon
Michael Sothern Half Marathon
Becky Sturgeon Bungay Black Dog RC Half Marathon
Hannah-Mae Taylor Bungay Black Dog RC Half Marathon
Gary Todd Half Marathon
Jonathan Twyman Half Marathon
Sarah Vick Saxmundham Sports Running & Fitness Club Half Marathon
Lynsey Warren Half Marathon
Nathan West Half Marathon
Richard White Half Marathon
Sarah Whiting Half Marathon
Cassie Wildey Half Marathon
Adrian Wilson Half Marathon
Tim Woods Norfolk Gazelles AC Half Marathon
Kenneth Wright Half Marathon
Waiting List First Name Surname Club